Cukrzyca typu 2 występuje u osób powyżej 40 roku życia. Leczenie pierwszego rzutu obejmuje prawidłowe odżywianie, kontrolę masy ciała i ćwiczenia. Jeśli pomimo podjęcia powyższych działań ilość glukozy we krwi nadal pozostaje wysoka, zaleca się przyjmowanie leków w celu jej zmniejszenia. Dalsze terapie obejmują wstrzyknięcia insuliny, obniżanie ciśnienia krwi, jeśli jest wysokie, obniżanie wysokiego poziomu cholesterolu i inne środki zmniejszające ryzyko powikłań.

Cukrzyca występuje, gdy stężenie glukozy (cukru) we krwi wzrasta bardziej niż normalnie. Istnieją dwa główne typy cukrzycy: cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2.

Zrozumienie poziomu glukozy we krwi i insuliny

Różne pokarmy po spożyciu są rozpuszczane w jelicie w cukry. Główny cukier, który przechodzi przez ścianę jelita do krwiobiegu, nazywa się glukozą. Jednak poziom glukozy we krwi nie powinien być wyższy ani niższy niż normalnie, aby ludzie byli zdrowi.

Dlatego też, gdy poziom glukozy zacznie wzrastać (po jedzeniu), podobnie powinien wzrosnąć poziom hormonu insuliny. Insulina działa na komórki organizmu, pomagając wchłaniać glukozę z krwi. Część glukozy jest wykorzystywana przez komórki jako energia, podczas gdy reszta jest przekształcana w glikogen lub tłuszcz (który jest magazynem energii). Kiedy poziom glukozy we krwi zaczyna spadać (między posiłkami), poziom insuliny spada. Część glikogenu lub tłuszczu jest ponownie przekształcana w glukozę, która jest uwalniana przez komórki organizmu do krwiobiegu.

Insulina to hormon wytwarzany przez komórki zwane komórkami beta, które z kolei są częścią komórek wysp trzustkowych. Hormony to związki chemiczne, które krążą we krwi i działają na różne części ciała.

Co to jest cukrzyca typu 2?

Choroba i objawy cukrzycy typu 2 zwykle rozwijają się stopniowo (w ciągu tygodni lub miesięcy), ponieważ w tym typie insuliny trwa produkcja (w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1). Jednak jego wzrost wynika z:

Produkcja insuliny nie wystarcza na potrzeby organizmu lub komórki organizmu nie wykorzystują insuliny w odpowiedni sposób – zjawisko to nazywa się „insulinoopornością”. W szczególności komórki organizmu stają się oporne na normalny poziom insuliny, co oznacza, że ​​potrzebują więcej insuliny, aby utrzymać niski poziom glukozy we krwi, lub połączenie dwóch powyższych przyczyn. Należy zauważyć, że cukrzyca typu 2 jest częstszym typem cukrzycy niż cukrzyca typu 1.

Co to jest cukrzyca typu 1?

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się zaprzestaniem produkcji insuliny przez komórki beta trzustki, co skutkuje zminimalizowaniem poziomu tego hormonu we krwi. Tak więc zarówno choroba, jak i objawy rozwijają się bardzo szybko (w ciągu dni lub tygodni). Cukrzyca typu 1, wcześniej znana jako cukrzyca młodzieńcza lub cukrzyca insulinozależna, występuje głównie u dzieci lub młodych dorosłych i jest
leczona insuliną we wstrzyknięciach oraz dietą.

Kto ma cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 2, zwana także cukrzycą dorosłych lub cukrzycą insulinoniezależną, występuje głównie u osób w wieku powyżej 40 lat (ale może również wystąpić u osób młodszych). W Wielkiej Brytanii około jedna na dwadzieścia osób w wieku powyżej 65 lat i około jedna na pięć osób w wieku powyżej 85 lat ma cukrzycę. Ponadto cukrzyca typu 2 staje się coraz częstsza u dzieci i młodzieży.

Liczba osób z cukrzycą typu 2 w Wielkiej Brytanii stale rośnie, ponieważ zwykle występuje u osób z nadwagą lub otyłością. Ponadto jest uważana za chorobę dziedziczną. Szacuje się, że cukrzyca typu 2 występuje prawie pięć razy częściej u ludzi w Azji Południowej, Afryce i na Karaibach (w tej grupie zwykle u osób poniżej 40 roku życia), podczas gdy szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jest około 750 000 osób. którzy cierpią na cukrzycę i u których nie zdiagnozowano choroby.

Inne czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 obejmują:

Pierwszy stopień pokrewieństwa z osobą chorą na cukrzycę typu 2 (tj. Rodzic, brat lub siostra, dziecko).
• Osoby z nadwagą lub otyłością.
• Pomiar obwodu talii, który nie powinien przekraczać 80 cm dla kobiety i 94 cm dla mężczyzny.
Upośledzona tolerancja glukozy (stan, w którym poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby można go było uznać za cukrzycę).
• Pojawienie się cukrzycy lub upośledzona tolerancja glukozy w czasie ciąży.

Jakie są objawy cukrzycy typu 2?

Objawy cukrzycy typu 2 pojawiają się stopniowo, ale na początku mogą nie być dość niejasne, jak wspomniano powyżej. Wiele osób cierpi na cukrzycę przez długi czas, zanim zostanie zdiagnozowana.

Cztery najczęstsze objawy to:

• Ciągłe uczucie pragnienia.
• Nadmierne oddawanie moczu.
• Zmęczenie.
• Utrata masy ciała.
• Wyciek glukozy z moczem, który zwiększa wydalanie płynów przez nerki, prowadzi do nadmiernego oddawania moczu i uczucia pragnienia.

Jednak w miarę stopniowego postępu objawów uczucie pragnienia i zmęczenia może na długo umknąć uwadze pacjenta. U niektórych osób występuje również niewyraźne widzenie i częste infekcje, takie jak nawracające zapalenie jamy ustnej. W każdym razie osoby z cukrzycą typu 2 mogą nie mieć żadnych objawów, gdy ich poziom glukozy we krwi nie jest zbyt wysoki, co nie oznacza, że ​​nie jest potrzebne żadne leczenie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Jak rozpoznaje się cukrzycę?

Test paskowy może wykryć glukozę w próbce moczu, chociaż to nie wystarczy, aby zdiagnozować cukrzycę. Wręcz przeciwnie, badanie krwi wykrywa poziom glukozy we krwi i jeśli wydaje się wysoki, potwierdzenie cukrzycy jest bezpieczne. W niektórych przypadkach pacjent może zostać poproszony o pobranie dwóch próbek krwi i może nie spożywać jedzenia ani napojów innych niż woda od północy do badania. Często jednak diagnozę cukrzycy stawia się podczas standardowych badań lub w trakcie badania innego schorzenia.

Test paskowy może wykryć glukozę w próbce moczu, chociaż to nie wystarczy, aby zdiagnozować cukrzycę. Wręcz przeciwnie, badanie krwi wykrywa poziom glukozy we krwi i jeśli wydaje się wysoki, potwierdzenie cukrzycy jest bezpieczne. W niektórych przypadkach pacjent może zostać poproszony o pobranie dwóch próbek krwi i może nie spożywać jedzenia ani napojów innych niż woda od północy do badania. Często jednak diagnozę cukrzycy stawia się podczas standardowych badań lub podczas badania innego schorzenia.