Krótkotrwałe powikłania – szczególnie wysoki poziom glukozy we krwi. Krótkoterminowe powikłania nie są częste w cukrzycy typu 2, ale w przypadku cukrzycy typu 1, gdy nie jest leczona, a poziom glukozy gwałtownie wzrasta. Czasami u osób z cukrzycą typu 2 występuje bardzo wysoki poziom glukozy, ale są leczeni. Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje odwodnienie, senność i poważne choroby, które mogą nawet zagrażać życiu.

Długotrwałe komplikacje. W przypadkach, gdy poziom glukozy we krwi pozostaje wyższy lub nieco wyższy niż normalnie przez długi czas, może to spowodować stopniowe uszkodzenie naczyń krwionośnych i doprowadzić do niektórych z następujących powikłań (kilka lat po wystąpieniu cukrzycy):

  • Miażdżyca (zwężenie lub stwardnienie tętnic), która może powodować szereg problemów, takich jak dusznica bolesna, zawał serca, udar i zaburzenia krążenia.
  • Uszkodzenie nerek, które czasami prowadzi do niewydolności nerek.
  • Problemy ze wzrokiem, które mogą wpływać na jego jakość (jest to spowodowane uszkodzeniem małych tętnic siatkówkowych w tylnej części oka).
  • Uszkodzenie nerwów .
  • Problemy z kończynami dolnymi (z powodu słabego krążenia i uszkodzenia nerwów).
  • Impotencja (ponownie z powodu słabego krążenia i uszkodzenia nerwów).
  • Inne rzadkie problemy.

Rodzaj i nasilenie długotrwałych powikłań różni się w zależności od przypadku i nie można ich przeanalizować. Ogólnie rzecz biorąc, im bliżej normalnego poziomu glukozy we krwi, tym mniejsze ryzyko powikłań. Ryzyko zmniejsza się również w przypadku leczenia innych czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi.

Jakie są cele leczenia?

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale można ją skutecznie leczyć. Jeśli wysoki poziom glukozy we krwi spadnie do normalnego lub zbliżonego do normalnego poziomu, objawy ustępują i pacjent prawdopodobnie poczuje się zdrowy. Ryzyko powikłań utrzymuje się jednak długoterminowo, jeśli poziom glukozy we krwi jest nadal na nieco wyższym poziomie – nawet jeśli w krótkim okresie nie występują żadne objawy. Badania pokazują, że osoby, które utrzymują dobrą kontrolę glikemii, mają mniej powikłań (np. Choroby serca lub problemy ze wzrokiem) niż osoby, które mają mniejszą kontrolę nad poziomem glukozy.

Podsumowując, główne cele leczenia to:

  • Utrzymanie jak najbardziej normalnego poziomu glukozy we krwi.
  • Zmniejsz wszelkie inne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko powikłań, takie jak obniżenie ciśnienia krwi, jeśli jest wysokie, w celu utrzymania niskiego poziomu lipidów (cholesterolu) we krwi.
  • Wczesne wykrycie wszelkich powikłań, aby leczenie mogło zapobiec lub opóźnić ich pogorszenie.

Powikłania leczenia

Do hipoglikemii dochodzi, gdy poziom glukozy spada zbyt mocno, tj. Poniżej 72 mg / dl. Osoby z cukrzycą, które przyjmują insulinę i / lub tabletki przeciwcukrzycowe, są narażone na ryzyko hipoglikemii. Ponadto hipoglikemia może wystąpić, jeśli przyjęto duże ilości leków przeciwcukrzycowych, jeśli posiłek lub przekąska są opóźnione lub pominięte, lub jeśli pacjent wykonuje nieplanowane ćwiczenia lub aktywność fizyczną.

Objawy hipoglikemii obejmują: drżenie, pocenie się, niepokój, niewyraźne widzenie, drętwienie warg, bladość, wahania nastroju, zawroty głowy lub splątanie. W leczeniu hipoglikemii zaleca się spożycie słodkiego napoju lub deseru, a następnie skrobiowej przekąski, np. Kanapki.

Uwaga: hipoglikemia nie wystąpi, jeśli osoba jest na terapii dietetycznej.

Cel leczenia – Utrzymanie cukru na normalnym poziomie

Jak kontrolowany jest poziom glukozy we krwi?

Badanie krwi używane do sprawdzania poziomu glukozy we krwi nazywa się hemoglobiną glikozylowaną (HbA1c) i jest wykonywane co 2-6 miesięcy przez lekarza lub pielęgniarkę. Test HbA1c mierzy część czerwonych krwinek przenoszących glukozę. Określa średnią wartość poziomu glukozy we krwi z ostatnich 1-3 miesięcy.

Leczenie ma na celu obniżenie HbA1c poniżej docelowego poziomu uzgodnionego między pacjentem a lekarzem, który zwykle wynosi 6,5% -7,5%. Jeśli HbA1c jest powyżej poziomu docelowego, zaleca się przyspieszenie leczenia w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi (np. Poprzez zwiększenie dawki leku). Osoby z cukrzycą, które wymagają regularnego monitorowania poziomu glukozy we krwi, potrzebują jasnych instrukcji od lekarza lub pielęgniarki, jak to osiągnąć.

Styl życia – dieta, kontrola wagi i aktywność fizyczna

Zmiany stylu życia są kluczowym elementem leczenia osób z cukrzycą typu 2, niezależnie od tego, czy przyjmują leki, czy nie. Obniżenie poziomu glukozy i HbA1c we krwi można osiągnąć na następujące sposoby:

Wdrożenie zbilansowanej i zdrowej diety.

Personel pielęgniarski i / lub dietetyk mogą zasugerować szczegółowy plan zdrowego odżywiania, wspólny dla każdego, ponieważ plotka, że ​​osoba z cukrzycą powinna spożywać specjalne potrawy, jest mitem. Żywność dla diabetyków nadal podnosi poziom glukozy we krwi, zawiera taką samą ilość tłuszczu i kalorii, a także jest droższa niż inne. Dlatego diabetycy powinni przestrzegać diety o niskiej zawartości tłuszczu, soli i cukru oraz dużej zawartości błonnika, z dużą ilością owoców i warzyw.

Utrata wagi dla tych, którzy tego potrzebują.

Utrzymanie „idealnej wagi” nie jest realistycznym celem dla wszystkich osób. Jednak utrata wagi u osób otyłych lub z nadwagą znacznie pomoże obniżyć poziom glukozy we krwi (i osiągnąć dodatkowe korzyści zdrowotne).

Systematyczne ćwiczenia fizyczne.

Zaleca się energiczny spacer przez 30 minut, co najmniej pięć razy w tygodniu, podczas gdy bardziej energiczne lub regularne ćwiczenia są uważane za jeszcze bardziej korzystne, takie jak pływanie, jazda na rowerze, bieganie, taniec. Idealna jest jednak umiarkowana aktywność fizyczna, którą można dzielić przez cały dzień (np. Dwa razy z piętnastu minut szybkiego marszu,
jazdy na rowerze, tańca itp.). Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru. Osoby z cukrzycą typu 2 mogą obniżyć poziom glukozy we krwi
(i HbA1c) do poziomu docelowego, postępując zgodnie z powyższymi instrukcjami. Jeśli jednak tak się nie stanie pomimo ich stosowania przez kilka miesięcy, zalecane są leki.