Bez względu na to, jak bardzo staramy się chronić przed słońcem, czasami zdarza się, że zasypiamy na leżaku, nie doceniamy wiosennego słońca lub uprawiamy sport i całkowicie zapominamy o promieniowaniu ultrafioletowym. Co możemy zrobić w takiej chwili? Jak dbać o skórę poparzoną słońcem? Jak krem ​​przeciwsłoneczny wpływa na skórę? Dowiesz się z tego artykułu.

Peeling skóry po opalaniu

Sucha i łuszcząca się skóra jest prawdopodobnie najczęstszym objawem oparzeń słonecznych. Promienie słoneczne UVB niszczą górną warstwę skóry (naskórek). Jeśli masz już oparzenia słoneczne, zastosuj po opalaniu krem ​​lub balsam. W ten sposób ją odżywiasz i nawilżasz, aby uniknąć nieprzyjemnego złuszczania skóry. Ale jeśli oparzenia są poważne, a skóra jest już biała, co możemy zrobić w takim przypadku?

  • Nigdy nie wycinaj kawałków już obranej skóry. Zdecydowanie chcesz go jak najszybciej usunąć, ale najlepiej pozostawić naturalny obieg. Albo pomóc skórze szybciej się zregenerować? Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry po opalaniu?
  • Stosuj kojący produkt po słońcu lub wypróbuj nasze olejki do ciała po słońcu. Najskuteczniejszymi składnikami do szybkiej regeneracji skóry są aloes, witaminy i D-pantenol.
  • Nałożenie mrożonego jogurtu na skórę działa niezwykle relaksująco. Kwas mlekowy działa kojąco na skórę i przyspiesza jej regenerację
  • Używaj środków nawilżających natychmiast po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, aby zapewnić lepsze wchłanianie produktu
  • W przypadku łuszczącej się skóry należy zachować ostrożność podczas wycierania – lekkimi ruchami absorbującymi, aby nie podrażniać dodatkowo skóry.
  • Zapewnij niezbędne nawilżenie skóry nie tylko na zewnątrz, ale także od wewnątrz. Pić dużo wody.
  • Nie wystawiaj ponownie już obranej skóry na słońce – lepiej zakryć ją przed gorącym słońcem lekkimi ubraniami. Jeśli zdecydujesz się spędzać więcej czasu na słońcu z już poparzoną skórą i jesteś tylko w kostiumie kąpielowym, koniecznie używaj kremu z filtrem SPF 50.

Po jakim czasie złuszcza się skóra po oparzeniach słonecznych?

Skóra zwykle zaczyna wybielać około 3 dni po oparzeniu słonecznym, a proces ten kończy się, gdy skóra prawie całkowicie się regeneruje. Zwykle zajmuje to około tygodnia. Pamiętaj, że każde poważne oparzenie słoneczne może z czasem doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego zawsze chroń swoją skórę kremem z filtrem SPF. Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni dla siebie filtr SPF?

Krem po opalaniu lub inne kosmetyki po opalaniu

Oprócz filtrów przeciwsłonecznych na rynku dostępne są także płyny po opalaniu, różne żele chłodzące, które przywracają nawilżenie wysuszonej słońcem skórze. Działają kojąco i nawilżająco na skórę, odżywiają i odmładzają. Wśród składników o cudownym działaniu na skórę są aloes, D-pantenol, olejek Shea i wiele różnych witamin. Zapewnij skórze najlepszą pielęgnację po oparzeniach słonecznych i przyspiesz jej naturalną regenerację.

Co dzieje się z Twoją skórą po opalaniu?

Białe plamy na skórze po słońcu. Czy nam się to podoba, czy nie, opalanie ma skutki uboczne, z którymi nie chcemy mieć do czynienia. Miedziana skóra jest doskonałym nabytkiem, ale nie sucha i łuszcząca się skóra, która jej towarzyszy. Białe plamy mogą również pojawić się na skórze po ekspozycji na słońce.

Białe plamy na skórze to miejscowe uszkodzenie skóry przez światło słoneczne. Niektóre komórki, które często są wystawione na działanie słońca, przestają wytwarzać melaninę, tworząc w ten sposób białe plamy na skórze. Ich wielkość może wahać się od 1 mm do 1 cm i najczęściej występuje przy jaśniejszych typach skóry, zwłaszcza u osób powyżej 40 roku życia. Nauka nie ma jeszcze wyjaśnienia, dlaczego te komórki przestają wytwarzać melaninę. Ku naszej radości białe plamki nie są niebezpieczne dla zdrowia i często po pewnym czasie same znikają. Zalecamy stosowanie kremów przeciwsłonecznych z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym podczas ekspozycji na słońce latem.

 Plamy pigmentowe

Plamy pigmentowe to ciemne plamy na skórze twarzy, ramion, szyi i dekoltu. Pojawiają się po długim przebywaniu na słońcu i są spowodowane przez naturalną melaninę barwnikową, która jest efektem pięknej miedzianej skórki. Wysoki poziom produkcji melaniny w niektórych komórkach powoduje powstawanie plam pigmentowych. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania plamom jest unikanie długotrwałego przebywania na słońcu i stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku SPF podczas ekspozycji na słońce.

Swędzenie i pęcherze po oparzeniach słonecznych

Nieprzyjemne swędzenie i tworzenie się małych pęcherzyków na skórze są zwykle związane z alergią na słońce. Mamy nadzieję, że należysz do szczęśliwców, którzy nie cierpią na tę powszechną postać alergii, której towarzyszy tworzenie się małych pęcherzyków na skórze pod wpływem słońca, które są dość nieprzyjemne i bolesne.

Możesz spróbować uniknąć tej reakcji skórnej, włączając do swojej diety suplementy zawierające beta-karoten, likopen, witaminę C, witaminę E i selen . Te przeciwutleniacze chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Można na nich polegać nie tylko latem, ale „uszczelnić” skórę stosując filtry przeciwsłoneczne z wysokim współczynnikiem SPF . Większość producentów oferuje specjalne filtry przeciwsłoneczne dla skóry alergicznej i wrażliwej.